
Nabídka sportů je opravdu bohatá. Můžete pravidelně běhat, jezdit na kole, nebo cvičit aerobik, jógu, pilates či tancovat. Sporty můžete také samozřejmě střídat, jak se vám zlíbí. Záleží pouze na vašich preferencích, který sport je vám blízký a baví vás. Ideální přitom je, aby byly v tréninku zastoupeny aerobní a anaerobní druhy cvičení.
Není-li vám úplně jasné, co znamená aerobní a anaerobní cvičení, pak je tento článek určený pro vás. Mezi druhy cvičení totiž existují velké rozdíly. Silově zaměřené druhy cvičení spadají do kategorie anaerobní. Aerobní cvičení je spíše vytrvalostní a méně intenzivního rázu. Než se pustíme do detailnějšího popisu, vysvětleme si nejprve, co je to aerobní pásmo.
Znát své vlastní aerobní pásmo je velmi důležité, chcete-li dosáhnout konkrétních výsledků. Vypočítáte jej snadno. Od hodnoty 220 odečte věk a získáte maximální tepovou frekvenci. V případě, že chcete spalovat tuky, měla by se tepová frekvence pohybovat mezi 60 a 75 procenty maximální hodnoty. Pokud je vám 30 let, pak vaše maxim ální tepová frekvence činí 190.
Aerobní cvičení spaluje tuky a posiluje srdce
Běhání, jogging, rychlá chůze, kolečkové brusle, cyklistika, aerobik, spinning a další podobné typy cvičení patří mezi vytrvalostní aktivity, které probíhají za dostatečného přísunu kyslíku při nízké až střední intenzitě (viz. aerobní pásmo). Hlavním zdrojem energie jsou v tomto případě tukové zásoby. Proto je aerobní cvičení důležité při spalování tuků a redukci tělesné hmotnosti. Aerobní cvičení má zároveň velký vliv na kardiovaskulární systém.
Anaerobní cvičení zvyšuje sílu a výbušnost
Při anaerobním cvičení posilujeme sílu, výbušnost, rychlost a částečně i vytrvalost. Budujeme svaly, což v mnoha lidech budí doslova hrůzu. Zejména ženy se obávají velkého nárůstu svalové hmoty, a proto se činkám vyhýbají obloukem. Ano, anaerobní cvičení zastupuje především posilování. Bez svalů to však nejde. A věřte, že vypracovat “velké svaly” není tak snadné.
Při anaerobních aktivitách je intenzita cvičení znatelně vyšší (tzn. že se pohybuje nad aerobním pásmem), trvá kratší dobu a hlavním zdrojem energie jsou sacharidy. Organismus v tomto případně nestíhá dodávat dostatečné množství kyslíku do svalů a orgánů a vzniká tak kyslíkový dluh.
Se svaly se hubne lépe a rychleji
Chceme-li si vybudovat pevnou postavu bez tukových zásob a zároveň mít dobrou fyzickou kondici, je nutné do tréninku skloubit jako aerobní tak i anaerobní druhy cvičení. A proto si 2x týdně zaskočte do posilovny. Nevíte-li si s posilováním rady, požádejte o radu trenéra. V každé dobré posilovně je nějaký k dispozici. Následující dny běhejte, vytáhněte kolečkové brusle nebo vyrazte na kole. Ve dnech, když počasí nepřeje venkovním sportů, vyzkoušejte cvičení na trenažéru nebo některou ze skupinových lekcí.