
Učarovaly vám vysoké hory a s obdivem pozorujte zkušené lezce, jak vylézají nádherné skalní stěny a masívy? Slézat skály však můžete i tehdy, nejste-li horolezec. I pro méně zkušené horaly jsou určené zajištěné lezecké stěny neboli via ferraty. Pár jich najdeme u nás, ty nejkrásnější se však nachází ve vyšších nadmořských výškách.
Ferraty jsou krásný a v posledních letech velmi poptávaný outdoorový skalní sport. Díky němu se dostanete na místa, kam byste si po vlastních nohách nikdy nedostali. Na ferraty nemusíte být hned horolezcem, ale mít zkušenosti s pohybem v horách je lepší. A pak je nutné mít speciální vybavení, bez kterého na ferraty nikdy nelezte.
Vzhůru na železa!
U nás se používá označení zajištěné cesty nebo jednoduše ferraty z italského Via ferrata. V Rakousku se jedná o Klettersteig. Ve všech případech se jedná o cesty v různě náročném horolezeckém terénu. Cestu vyznačuje a zároveň jistí silné ocelové lano pevně zakotvené ve skále. Cesta bývá vedena po skále směrem vzhůru na vrchol (může jít také jen o traverz) a využívá přírodních a umělých stupů, jako jsou železné kolíky, hřeby a kramle. Zajímavým zpestřením jsou žebříky či mostky.
Lano je zde proto, aby se jej lezci mohli nejen přidržovat, ale především je určeno k jištění. A právě proto je nutné speciální vybavení na ferraty, které tvoří:
- sedací úvazek
- prsní úvazek
- jistící ferratový set (se sedacím a prsním úvazkem je spojený smyčkou)
- horolezecká helma
- pevná obuv
A k čemu jsou takové ferraty dobré? Kromě to, že na vás čekají opravdu nevšední zážitky, si procvičíte fyzickou kondici odlišným způsobem než v posilovně. Ferraty a všeobecně lezení totiž zapojuje do činnosti všechny svaly v těle najednou. Budete cítit nejen nohy, ale i ruce a záda. Jakmile si poprvé vyzkoušíte těžší ferratu, budete překvapeni zjištěním existence některých svalů, o kterých jste dosud neměli nejmenší tušení.