
Pokud ve cvičení nejste úplným nováčkem a občas sportujete, nebo jste alespoň párkrát navštívili nějaké to fitness centrum, asi už vás někdy někdo nabádal k tomu, se před tréninkem rozehřát a po něm důkladně protáhnout. I přesto že většina z nás ví, že je to důležitá součást trénku, jí stále velká část lidí ze své rutiny vynechává. Ve fitku se můžeme velmi často setkat s lidmi, kteří po příchodu rovnou míří ke strojům nebo činkám a po tréninku odchází zpátky do šaten bez protažení. To je ale špatně.
Jak a proč se před tréninkem rozehřát?
Rozehřátí před tréninkem je důležité pro zlepšení výkonu a snížení rizika zranění. Mezi jeho další výhody patří například zvýšení srdeční frekvence a tělesné teploty, zvýšení pohybového rozsahu, zlepšení reakcí centrálního nervového sytsému, zlepšení síly, zvýšení svalové vytrvalosti nebo zvášení agility.
Cílem správného rozehřátí je připrait tělo na výkon a pokusit se ho maximalizovat. Pokud se tedy dovnímáte, že rozehřátí vám výkon při tréninku sníží, jste na omylu. Jaké jsou možnosti správného rozehřátí?
- Zkuste krátký 5-10ti minutový běh, jízdu na kole nebo nějakou jinou aerobní činnost, která vám zvýší tepovou frekvenci a do těla se začnou uvolňovat prospěšné hormony.
- Začněte s dynamickým protahováním. Poskakujte na místě, rozpažujte a upažujte jak nohy tak ruce. Zkuste předkopávání kolenou a zakopávání. Dynamický strečink velmi pomáhá zvýšit svalovou výkonnost, hbitost, výkonost při sprintech nebo navýšit energii.
Proč svaly po cvičení protahovat?
Protahování, neboli strečink, je účinnou metodou, která přirozeně a šetrně připraví svaly, oběhový i dýchací aparát, na zvýšenou zátěž nebo na běžné fungování lidského těla – proto není určené jen sportovcům, ale i těm, kteří chtějí své tělo udržovat v dobrém stavu například pomocí ranní rozcvičky.
Cílem našich tréninků je zdokonalení čtyř skupin vlastností svalů : síla, rychlost, výdrž a pružnost. Protože zvedání závaží způsobuje zkrácení svalů, je nutné je po tréninku protáhnout. Svaly se tak rychle uvolní a zachovají svou flexibilitu. Dalším důležitým důvodem je regenerace. Během tréninku svaly nadměrně zatížíme, jsou pak stažené a po nějakou dobu tak zůstávají. Aby sval ale mohl regenerovat, musí se nejprve uvolnit. Tuto proceduru můžeme důkladným protažením významně urychlit.
Důkladný strečink:
- zvyšuje výkonnost
- zachovává nebo zdokonaluje pružnost svalů
- je prevencí proti zranění při sportu
- zapříčiní psychické uvolnění
- snižuje tělesné napětí a uvolňuje celé tělo
- zlepšuje kloubní pohyblivost a ohebnost celého těla
- zvyšuje odolnost vůči únavě
Jak vidíte, důkladným strečinkem toho můžeme poměrně dost dosáhnout. Tak proč ho vynechávat?